- Ortodonti Bursa - Ortodonti Uzmanı Uzm. Dt. Onur Öztürk
Background
Ortodonti Nedir?
Uzm. Dt. Onur Öztürk

Ortodonti Nedir?

Yunanca düzgün anlamına gelen ortho ve diş anlamına gelen odons kelimelerinin birleşiminden oluşan ortodontist kelimesi diş hekimliği ile ilgili bir ana bilim dalıdır. İlgi alanı ise dişlerde oluşan çapraşıklıkların düzeltilmesidir. Bu bilim dalında birbiri ile uyumsuz, ağız yapısını bozan ve çapraşık bir şekilde duran dişler teşhis edilir, bunlara yönelik tedavi programları belirlenir. Dişlerde bulunan bu deformasyonlar estetik olarak önemli olduğu kadar sağlık açısından da sorun yaratabilirler. Bu diş yapısı diş eti hastalıklarına, diş çürümelerine ve diş kayıplarına zemin hazırlar. Tedavi sonrası ileri seviye bile olsa diş deformasyonları düzeltilebilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Planlanır?

Tedavi diş hekimi veya ortodontist tarafından planlanır. Kapsamlı bir dental inceleme yapılır. İnceleme sırasında ağız ve dişler muayene edilir, çene modelleri oluşturulur, röntgen çekimleri yapılır ve gerekli hallerde daha ileri seviyede tanı yöntemlerine başvurulur. Tanının net olarak konulmasının ardından hastanın ortodonti tedavisine ihtiyacı olup olmadığı belirlenir. Eğer kişinin üst ve alt dişleri birbirlerine göre önde ya da geride konumlanmış ise, dişler çapraz kapanıyor ise, diş atlar çakışmıyor ise, boşluklar çok fazla ise, dişlerin dizilimi bozuk ise tedaviye başlanır. Mevcut sorunların çözümlenmesinde gerekli olduğu hallerde birden fazla tedavi yöntemi uygulanabilir. Dişler ile ilgili yaşanan bu sorunlar kişide estetik kaygıları da beraberinde getirebilir. Gülme, konuşma gibi eylemler sırasında rahat davranılmaz. Çiğneme sırasında ise dişler yeterli performansı göstermeyebilir. Bu durumda bir hekimden yardım alarak tedaviye başlamak gerekebilir.

Ortodonti Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti tedavisi için tek bir yöntemden bahsetmek mümkün değildir. Hastanın ağız yapısına göre birkaç yöntem birlikte uygulanabilir. Tedavi sırasında sabit ya da hareketli sistemler seçilebilir. Tedavide dişlere çok hafif kuvvet uygulaması yapılarak dişlerin yeniden konumlandırılması yöntemi seçilebilir. Ortodonti tedavisi denilince akla ilk gelen yöntem olan braketler dişlerin üzerine yapıştırılır. Teller ile de dişlere kuvvet uygulaması yapılır. Kademeli olarak hareket eden dişler tekrar konumlanırlar. Tedavinin süresi hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir, süre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Eskiden tamamen metal olan braketler günümüzde daha az dikkat çeken malzemeler ile yapılabilmektedir. Parmak emme alışkanlığı olan ve bu nedenle diş yapısı bozulanlar için ise özel aparatlar kullanılır. Yer tutucular, apareyler, çene geliştiriciler, hareketli pekiştiriciler bu tedavi süresince uygulanabilecek diğer yöntemler arasındadır. Bazı hastalarda tedaviye başlamadan önce dijital ortamda modelleme yapılması gerekebilir.

Bize Soru Sorun