- Ortodonti Bursa - Ortodonti Uzmanı Uzm. Dt. Onur Öztürk
Background
Ortodonti Doktoru Bursa
Uzm. Dt. Onur Öztürk

Ortodonti Doktoru Bursa

Sağlık konusunda ne kadar erken davranırsak o kadar çabuk çözüm olduğunu unutmamalıyız. Özellikle dişlerimizin sağlığını ihmal ettiğimizde ileride önümüze daha büyük sorunlar çıkardığı için erken müdahale edilmiş olacaktır. Özellikle dişlerde oluşan çarpıkları ve çenede olan sorunların önüne erken geçmek için bu sorunlar ihmal edilmemelidir. Çene eklemi; Alt çeneyi kafa tasına bağlayan yutkunma çiğneme ve konuşma gibi birçok fonksiyonu yapabilen bir eklemdir. Bu işlemlerin rahat olması için çenenizin sorunsuz olması gerekir. Gelişen teknolojinin sayesinde kısa zamanda tedavisi olan diş yapısı ve çene sorunları için size en yakın Ortodonti doktoruna yapacağız ziyaretle bu sorunlarınız çözüme ulaşabilir. Ortodonti 2 Yunanca kökenli sözlükten oluşmuştur. Ortos düzgün dontos ise dişler anlamına gelmektedir. Ortodonti tedavi ise sadece dişler değil ağız bakımınızın hepsini içermektedir. Diş telleri uzun süren bir disiplin ve sabır isteyen bir tedavidir. Onun için tedavideki başarının %70 hastanın %30 doktordur.

Çocuklarda Erken Tedavi

Çocuklara yemekten sonra dişlerini günde en az 2 kere fırçalanmasını alışkanlık haline getirmesini öğretmeliyiz. Diş ipinin doğru kullanılması içinde kendi dişimiz de ipin kullanımını göstermeliyiz. Uygulamayla çocuklar daha iyi öğrenecektir. Çocuklara diş aralarına doğru yapılacak iple diş temizliği de öğretilmelidir. Çocuklarda erken tedavi ile yapılacak işleme bağlı olup 1 veya 2 yıl arasında diş tedavisi olumlu sonuç vermektedir. Verilen çok süre önemlidir. Bu süre içinde tedavi aksatılmadan devam edilmelidir ki tedavi uzamasın.

Yediklerimiz Sindirimi Etkiler

Ağzımızın içi düzenli ve sağlıklı olursa yediklerimizin de iyice parçalanmasına sindirim sistemimizin etkisi olacağından ağız sağlığımız çok önemlidir. Yediklerimizin daha iyi hazmedilmesi için, dişlerimizde olan çarpıklık için en yakın Ortodonti Doktoruna gitmeliyiz. Daha iyi ve rahat bir yaşam için sağlığımızı ihmal etmeyelim.

Yeni Diş Telleri Şeffaftır

Tedaviye başlandıktan sonra diş temizliğine daha çok dikkat edilmelidir. Diş ipliği ve fırça kullanılmalıdır. Fırça ortodonti tedavisine uygun olan ara yüz fırçası olmalıdır. Diş ipliğini dişlerinizin arasında sağa ve sola doğru hareketlerle temizlenmesini sağlamalısınız. Çarpık dişleriniz için dişlere takılan teller işlem sırasında canınızı acıtmayacaktır. Hiçbir ağrı acıma olmadan görünümü de şık, estetik ve şeffaf plakadan olacaktır. Günde 1 kere florlu ağız gargara yapılması da önerilir. Tedavi sonrası ağız bakımına daha çok zaman ayırmalısınız. Dişlerinizi fırçalarken banyonun daha aydınlık olması tavsiye edilir. Hedefiniz tek diş fırçalamak değil ağız sağlığınızı da korumak olmalı. Diş telinizin üzerinde olan braketlerinizi korumak için özen göstermelisiniz. Braketlerinizi daha iyi korumak için kabuklu, yapışkan ve sert yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sert yiyecekleri bıçak yardımıyla küçük parçalar halinde keserek yiyebilirsiniz. Tedavi sonrası oluşacak sorunlar için doktorunuza sormadan hiçbir şey yapmayın. Tedavilerinizi de taksitle ödeme kolaylığın sağlanması da bütçenizi sarmadan tekrar eski sağlığınıza kavuşmanız açısından önemlidir.

Bize Soru Sorun